Qi - uniwersalna energia życiowa
- Magda Lena
- 23 maj 2024
- 2 minut(y) czytania

Qi tłumaczy się jako siłę witalną, energię, siłę materialną, parę, emanację, duch życia, eter czy pranę. Wszystkie zjawiska we wszechświecie i stany w którym podlega człowiek są wyrazem witalnej substancji Qi. Według tej filozofii ów żywy pierwiastek posiada nie tylko to, co zachodni umysł uznaje za żywe - ludzie, zwierzęta i rośliny, ale też wszystkie elementy natury - takie jak góry, niebo czy ziemia. Każdy element świata - od największej góry po najmniejsze komórki - posiada swoją własną formę tej energii. Qi manifestuje się w różnych stanach. Może być materialne - tak jak ciało człowieka, może być subtelne tak jak - umysł, może być też płynne tak jak - energia.
Tym samym nie da się myśleć o witalności człowieka jako tylko o zdrowym mechanizmie ciała istniejącym w oddzieleniu od tego co subtelne i energetyczne. Kiedy Qi płynie swobodnym strumieniem życiowej energii, człowiek pozostaje w harmonii, która w medycynie chińskiej jest źródłem pełnego zdrowia człowieka zarówno na poziomie wewnętrznym jak i jego relacji z otoczeniem, ale gdy jest zablokowane lub wyczerpane, mogą pojawić się choroby i dolegliwości. Zrozumienie Qi to klucz do zrozumienia natury ludzkiego zdrowia i sposobu, w jaki możemy zadbać o nasze dobrostan na poziomie fizycznym, emocjonalnym i duchowym.
W tradycyjnej medycynie chińskiej Qi jest traktowane jako dynamiczna substancja, która może ulec zmianie i ewolucji w zależności od naszych codziennych działań i środowiska. Praktyki takie jak akupunktura, tai chi, yin joga czy qigong mają na celu regulowanie przepływu.
Ideogram Qi przedstawia miskę gotującego się ryżu. Obraz ten symbolicznie oddaje ideę przemiany tego co widoczne - materii (ryżu), która pod wpływem ognia przemienia się w parę - to co niematerialne.
Warto nadmienić, że ryż w kulturze chińskiej jest uniwersalnym, życiodajnym i praktycznym surowcem obecnym w codziennym życiu. Zarówno jest podstawowym produktem żywieniowym, ale też służy do wytworu przedmiotów codziennego użytku - jak na przykład papier ryżowy czy służy do pielęgnacji urody. Tym samym ryż i para stają się tutaj symbolem Qi rozumianego jako uniwersalnej siły napędowej wszechświata występującej pod postacią substancji i energii.
Co ciekawe współczesna fizyka - na przykład odkrycia Einsteina, teoria strun czy fizyka kwantowa zaczęły opisywać otaczający nasz świat w bardzo podobny sposób, tylko innym naukowym, a przy okazji mniej przystępnym dla nas językiem. Jednak zgadzając się co do tych założeń.
Qi, tak jak foton (cząsteczka światła) jest jednocześnie odrębną cząsteczką, fotonem (substancją), jak i falą (energią). Co ciekawe biofizycy odkryli, że DNA człowieka wytwarza biofotony - czyli wiązki energii świetlnej, które przesyłają informacje i kierują każdym aspektem naszej fizyczności na poziomie genetycznym. W ten sposób światło, tak jak Qi, może być postrzegane jako most łączący energię z materią w człowieku.
Commentaires